Novinky na portále Um sem um tam: Zavádíme dobrovolnický kontrakt

Máme velkou radost, že vám můžeme představit novinku, se kterou se nyní budete setkávat na Um sem um tam. Jedná se o dobrovolnický kontrakt, který práci na výzvách zpřehlední a zefektivní. Jak bude fungovat a proč jej nyní spouštíme?

V rámci Um sem um tam se stávalo, že dobrovolník nedodal materiály, které nezisková organizace požadovala, nebo že nezisková organizace zahltila svého experta spoustou požadavků. Případně obě strany nepochopily, v čem jejich spolupráce vlastně spočívá. Chceme do těchto vztahů vnést transparentnost a předejít nedorozuměním, které vznikají, pokud se neziskovka a dobrovolník před začátkem práce jasně nedohodnou na tom, co od sebe očekávají. Díky dobrovolnickému kontraktu budou všichni zúčastnění přesně vědět, na čem se domluvili. V případě, že by například jedna strana práci reklamovala, můžeme se také společně podívat do kontraktu a vše vyjasnit. Věříme, že dobrovolnický kontrakt vylepší spolupráci na výzvách a že díky němu budou neziskové organizace i dobrovolníci spokojenější.

Jak dobrovolnický kontrakt vypadá?

Dobrovolnický kontrakt je jakousi domluvou o budoucí spolupráci. Měl by obsahovat náplň práce, domluvené výstupy, formu předání a také termín pro dokončení všech úkolů. Přijímá jej dobrovolník i organizace, a ačkoliv není povinný, doporučujeme všem, aby jej uzavřeli. Kontrakt se týká všech typů výzev, výjimkou je kategorie Tady a teď, tedy bleskový úkol, při kterém je důležitá rychlost dodání.

Jak to funguje?

Pokud dobrovolník přijme výzvu, na jejím detailu na webu se zobrazí dobrovolnický kontrakt. Vidí jej dobrovolník i neziskovka, nyní je na nich, aby si spolu domluvili, jak přesně bude jejich spolupráce vypadat. Vždy se vyplatí být co nejvíce konkrétní: například při tvorbě webové stránky si stanovte, zda chcete jen její grafický návrh, nebo potřebujete také instalovat webový systém jako je třeba WordPress, případně by pro vás dobrovolník měl dodat i obsah webu. Další podrobné tipy, jak co nejlépe vyplnit kontrakt, najdete přímo u jeho jednotlivých políček.

Pokud jste s podobou kontraktu spokojení, můžete jej schválit. Přijímá se elektronicky, jednoduše stačí kliknout na tlačítko Schválit kontrakt. Nezáleží na tom, kdo tak učiní první, vždy vám dáme vědět, že druhá strana už kontrakt přijala. Až jej schválí oba, spolupráce může začít.

To je vše, co potřebujete k dobrovolnickému kontraktu vědět. Doufáme, že se vám bude tato změna líbit a že přispěje k tomu, abyste výzvy dokončovali úspěšně a měli z práce s Um sem um tam radost. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, připomínky nebo návrhy na zlepšení, ozvěte se nám na e-mail info@umsemumtam.cz nebo na číslo 704 500 726.

2 comments

  • whydonate01 on 3.5.2024 at 9.21 said:

    „Pro neziskové organizace může být hledání sponzorů a rozhodování o modelu financování jejich organizace jedním z nejnáročnějších úkolů. Každá organizace potřebuje peníze, aby se udržela nad vodou, a neziskové organizace samozřejmě nejsou výjimkou. Peníze jsou častým tématem rozhovorů mezi profesionály z neziskových organizací a diskuse o hledání sponzorů jsou v době ekonomické nestability ještě vášnivější.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Current ye@r *